Gyom- és termesztett gyógynövények a kertből

Gyógynövények a kertből

Gyógynövények a kertből

ILLATOS IBOLYA /VIOLA ODORATA/

2018. május 27. - wiomed

ILLATOS IBOLYA /VIOLA ODORATA/

 

Ibolyafélék családja /Violaceae/

 

Alacsony, 5-15 cm magas, föld feletti gyökeres tarackokkal rendelkező, évelő, mely indákat képez, melyek a szárcsomóknál legyökereznek. A levelek tőállásúak, mélyen szíves vállból majdnem kerekdedek vagy széles-tojásdadok, vese vagy szív alakúak, tompa csúcsúak, csiőpkés szélűek, közepükön a legszélesebbek, finoman szőrösek, fonákjuk gyakran fényeszöld. Levélnyele hosszú. A levélnyél alapjánál levő 2 pálhalevél széles vagy lándzsás-tojásdad, rojtos szélű. Mintegy 1 cm hosszú, többnyire sötét ibolyaszínű illatos virágai magánosan nyílnak a közepén két fellevelet viselő tőkocsányon. A sarkantyú 1-2 cm hosszú.

 

Élőhelye: Cserjések, erdőszélek, patakpartok, nyirkos erdők, tölgyesek. Semleges vagy meszes talajon.

 

Virágzás: III-IV.

 

Hatóanyagai

Virágában illóolaj /zingiberén-, kurkumén-szeszkviterpénnel, ionon/, szaponin, glikozid, violin alkaloid, keserűanyag, szalicilsav-metilészter, szalicilsavas illóolaj, rutin van.

Gyökere triterpén szaponinokat, szalicilsav származékokat, flavonoidokat tartalmaz.

 

Elterjedési területe

Dél, Nyugat-, Közép-Európa. Őshazája Dél-Európa, de idővel az egész kontinensen elterjedt. Csak a Földközi-tenger partvidékén és Délnyugat-Ázsiában honos.Hazánkban gyakori.

 

Felhasználható részei

Gyökér, gyökértörzs, virág, levél, illóolaj.

 

Gyógyászati hatása, felhasználása

Köptető, vértisztító, izzasztó, nyálkaoldó, nyugtató, vizelethajtó, nyirokmirigy működést serkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító.

Légcső-, hörghurut, vizelési inger, szamárköhögés, légszomj, idült elhúzódó betegségek, légúti betegségek ellenszere, a szenega és részben az ipekakuána helyettesítésére szolgál.

Gyökere nyálkaoldó, izzasztó, vértisztító, hánytató, nagy adagban hashajtó, hörghurut ellen hat.

Levele gyengébb hatású, nyugtató, nyálkaoldó, izzasztó, vértisztító, köhögés, fejfájás, álmatlanság esetén adható, főzetével kitágult visszereket borogathatunk. Friss, zúzott levelét migrén és fejfájás esetén a homlokra tesszük, oszlatja a lázas daganatokat.

Herbájának kivonata reuma, köszvény, daganatok, ízületi bénulás elleni bedörzsölőszer.

Virágából szirup, szörp, forrázat, főzet készül, mely nem tartalmaz szaponint, enyhe... 

Egyéb érdekességek a gyógynövényekről itt: www.gyogyfuveskonyv.mozello.com

 

Vigyázat:

Túladagolva vagy töményen fogyasztva a gyökér főzete hányást okozhat a szaponinok, glikozidok és violin alkaloidok jelenléte miatt.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykert.blog.hu/api/trackback/id/tr6714006014

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása